Başta bizim ülkemiz Türkiye olmak üzere dünyanın çok büyük çoğunluğunda futbol en çok ilgi gören ve maçlarının izlenmesi en çok tercih edilen, keyif veren spordur. Bu alanda pek çok sayıda yerli, yabancı ve evrensel olan turnuvalar ve şampiyonalar bulunur. Hem içinde bulunması hem de izlenmesi en çok sevilen şampiyonalar kesinlikle milli takımların yer aldığı ve tüm ülkenin duygularını uyandıran turnuvalardır. Hem futbol maçlarında bulunan büyük çekişme ve heyecan hem de ülkemizi destekleme hevesi bu turnuvalara çok büyük güzellik katar. UEFA’nın 15. defa düzenlediği ve 4 senede bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası da bu bahsettiğimiz milli takım şampiyonalarının en büyüğü ve en çok beklenenidir. Avrupa ülkelerinin milli takımlarının yer aldığı bu maçlar 1960 senesinden beri dünyanın en çok izlenen maçları olmaktadır.

Beklenen 2016 Avrupa Kupası

Uzun bekleyişler sona erdi ve 2016 Avrupa Kupası geri döndü ! 4 senedir büyük bir heyecanla beklenen ve düzenlenen Avrupa Kupası 4 sene aradan sonra 2016 senesinde Fransa’da düzenlenecek. 2016 Avrupa Kupası kuralları ile demokratik bir şekilde kuralar çekildi ve şampiyonanın detayları oy birliği ile belirlendi. Turnuvaların gidişatı ilk olarak grupların kendi aralarında yapacakları maçlar ile belli olacak. 24 adet takımın bulunduğu gruplarda her takım kendi takımı arasında maç yapacak. Daha sonra bu gruplarda yapılan maçların sonucuna göre ilk 2 takım belirlenecek ve bir üst tura geçecek. Ayrıca bir üst tura geçiş şansı grupların ilk 3. sırasında bulunan takımlara da verilecektir. Yapılacak elemelerden sonra son 16 tur maçları yapılacaktır. Bu maçların sonuçlarına göre artık final yolunda olan takımlar belli olacaktır. İlk önce 30 Haziran ve 3 Temmuz tarihleri arasında çeyrek final maçları yapılacaktır. Bu maçların kazananları 6 Temmuz ve 7 Temmuz tarihleri arasında yarı final maçlarında mücadele ederler. Yarı final sonrası son 2ye kalan takımlar da 10 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak şampiyonluk yanı final maçı ile son kez sahaya çıkarlar. Bu maçın kazanan ülkesi de 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın şampiyon ülkesi olacaktır.

Avrupa Kupası’nda Bulunan Ülkeler ve Grupları

 2016 Avrupa Kupası kurallarına göre yukarıdaki aşamalarsan öncelikle 4er farklı gruptan oluşan 6 farklı grup geçecektir. İlk aşamada sahaya çıkacak olan 24 takımı gruplar halinde inceleyecek olursak ilk olarak A grubunda bulunan Fransa, Romanya, Arnavutluk ve İsviçre ülkelerini görürüz. B Grubunda ise İngiltere, Rusya, Galler ve Slovakya ülkeleri yer almaktadır. C Grubu ülkeleri Almanya, Ukrayna, Polonya ve Kuzey İrlanda ülkeleridir. Bizim ülkemiz çekilen kuraya göre D Grubunda yer almaktadır ve Avrupa’nın en iyi takımlarından bir çoğu ile karşılaşacaktır. D Grubu’nda İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Hırvatistan yer alır. E Grubu ülkeleri ise Belçika, İrlanda, İtalya ve İsveç ülkeleridir. Son grup ise F Grubu’dur. F Grubunda bulunan ülkeler Avusturya, Macaristan, Portekiz ve İzlanda ülkeleridir. Tüm gruplar ilk turda yalnızca kendi aralarında karşılaşacaktır.